czym jest olejowanie włosów

Czym jest olejowanie włosów?

Olejowanie włosów to gorący temat wśród wszystkich osób, którym bliska jest naturalna pielęgnacja. Ciekawi Was dlaczego olejowanie włosów jest tak popularne i czym właściwie jest? Chcecie dowiedzieć się jak krok po kroku olejować włosy by osiągnąć najlepsze efekty w krótkim czasie? Jak skutecznie zmyć olej z włosów by uniknąć nieestetycznego strączkowania się kosmyków? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym artykule!



Olejowanie włosów – czym ono jest?

Olejowanie to nic innego jak nakładanie oleju na powierzchnię włosów. Może mu towarzyszyć także masaż skóry głowy połączony z wcieraniem olejku, ale nie jest to konieczne. Wszystko zależy od oczekiwań danej osoby, stanu skóry i włosów oraz indywidualnych preferencji.

Olejowanie włosów na długości ma za zadanie:

  • wygładzić strukturę włosa
  • nadać pasmom elastyczności
  • zredukować łamliwość końcówek
  • dodać blasku
  • ułatwić rozczesywanie włosów
  • nadać fryzurze zdrowy wygląd
  • zatrzymać nawilżenie wewnątrz włosa

Olejowanie włosów polegające na wcieraniu olejku w skórę głowy ma za zadanie:

  • stymulować porost nowych włosów (tzw. baby hair)
  • zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów
  • pomagać w różnego rodzaju problemach skórnych (m.in. sucha skóra głowy, łupież)



Dlaczego olejowanie włosów jest takie popularne?

Olejowanie włosów ma mnóstwo zalet. Idealnie wpisuje się w modny w ostatnich latach powrót do naturalnych metod pielęgnacji znanych ludzkości od wieków. Piękne i niezwykle gęste włosy Hindusek to między innymi zasługa regularnego wcierania różnego rodzaju olejków podczas rytuałów olejowania. Olejowanie to metoda bezpieczna, a przede wszystkim tania. Nie wymaga także zakupu specjalistycznego sprzętu, wizyt u fryzjera oraz ogromnych nakładów czasu.



O upiększających właściwościach olejowania włosów przekonały się już rzesze osób na całym świecie. Naprawdę warto spróbować! Na korzyść olejowania przemawia też bardzo niski „próg wejścia”. Na sam początek możecie spróbować najzwyklejszego oleju, który na co dzień stosujecie w kuchni. Oliwa, olej słonecznikowy, olej rzepakowy, olej sezamowy, bądź ryżowy… Cokolwiek znajduje się w Waszej spiżarni, użyjcie tego! Zapoznacie się w ten sposób z całym procesem i wyrobicie sobie zdanie na temat olejowania włosów. Być może okaże się, że w Waszym przypadku najlepiej sprawdzają się właśnie tanie oleje spożywcze.

Olejowanie włosów krok po kroku – jak najlepiej się za to zabrać?

Na początku warto nadmienić, że sposobów olejowania włosów istnieje więcej niż jeden:

  • olejowanie na sucho
  • olejowanie na mokro (na włosy zwilżone wodą, żelem z aloesu, żelem nawilżającym wykonanym z siemienia lnianego itd.)

Metoda olejowania włosów na sucho jest najszybsza w stosowaniu, ale może okazać się niewystarczająca dla osób, których włosy są ekstremalnie przesuszone i pozbawione blasku.

Poniżej znajdziecie opis najczęściej stosowanego olejowania włosów krok po kroku metodą na sucho:

  1. Rozpocznijcie od dokładnego rozczesania włosów.
  2. Nałóżcie na dłonie około łyżeczki wybranego przez Was oleju, ogrzejcie go nieco w dłoniach i nałóżcie na włosy, tak jakbyście chcieli wygładzić nim fryzurę. Skupcie się przede wszystkim na zewnętrznej warstwie włosów oraz końcówkach, które zazwyczaj wymagają największej uwagi i regeneracji.
  3. Jeżeli zależy Wam nie tylko na poprawie stanu włosów na długości, ale także stymulowaniu porostu nowych włosków, nałóżcie olej również na skórę głowy. Możecie maczać opuszki palców w miseczce z olejem i delikatnie masować skórę głowy.
  4. Ponownie rozczeszcie włosy i zepnijcie je gumką bądź klamrą do włosów.
  5. Odczekajcie 30-60 minut. Jeżeli cierpicie na chroniczny brak czasu, pozostawcie olej na włosach i skórze głowy chociaż przez 10-15 minut.
  6. Możecie przejść do mycia włosów. Zazwyczaj w zupełności wystarcza dwukrotne umycie włosów za pomocą oczyszczającego szamponu. Jeśli Wasze włosy są wyjątkowo delikatne, bądź Wasza skóra nie toleruje agresywnych środków myjących, możecie najpierw zemulgować olej za pomocą lekkiej odżywki (np. Kallos Banana), spłukać włosy ciepłą wodą, a następnie umyć je tak jak zwykle Waszym ulubionym łagodnym szamponem.



Olejowanie włosów na mokro krok po kroku

Olejowanie włosów na mokro wymaga odrobinę więcej czasu, ale w przypadku, gdy standardowe olejowanie na sucho nie spełnia Waszych oczekiwań , warto go spróbować. Wystarczy, że tuż po rozczesaniu włosów nałożycie na nie około łyżeczki żelu aloesowego. Jeśli przeszkadza Wam stosunkowo gęsta i lepka konsystencja możecie go nieco rozwodnić i przelać do butelki z atomizerem. W ten sposób dużo wygodniej nawilżycie włosy. Teraz możecie przejść do pozostałych punktów opisanych powyżej w akapicie poświęconym olejowaniu włosów na sucho krok po kroku.

Mycie włosów po olejowaniu

Zmywanie oleju z włosów potrafi przysparzać nieco kłopotu osobom, które nigdy wcześniej nie stosowały olejowania. Należy pamiętać o tym, że w olejowaniu nie chodzi o to by włosy ociekały olejem. Nie tędy droga! W ten sposób jedynie marnujecie produkt i utrudniacie sobie proces efektywnego zmycia oleju z włosów. U większości osób zupełnie wystarcza łyżeczka lub łyżka oleju nałożona na całe włosy na długości. Na skórę głowy również nie powinno się nakładać go zbyt wiele, ponieważ może to skutkować nadmiernym wypadaniem włosów, a przecież nie o to nam chodzi.

Do mycia włosów po olejowaniu włosów zazwyczaj najlepiej sprawdzają się szampony o prostych składach. Unikajcie kosmetyków naszpikowanych silikonami oraz olejkami, które zamiast dokładnie oczyścić jeszcze bardziej obciążą Wasze włosy. Jeśli Wasza skóra dobrze znosi kontakt z silnymi detergentami możecie wypróbować np. szampony z serii Barwa Naturalna.

W przypadku problemów ze skórą głowy i tendencji do przesuszania warto trzymać się swojego sprawdzonego szamponu i wspomagać się wspomnianym już wcześniej emulgowaniem oleju za pomocą odżywki. Dzięki temu unikniecie bólu, swędzenia i podrażnienia, a Wasze włosy wciąż będą wyglądać świeżo.

Najpopularniejsze oleje wykorzystywane do olejowania włosów

Niesłabnącą popularnością cieszą się olejki Khadi, które z powodzeniem można nakładać nie tylko na włosy na długości, ale także na skórę. Jest to jednak opcja dosyć kosztowna. Mała buteleczka indyjskiego olejku to koszt około 40 zł za 50 ml.

Drogie olejki, które zawierają w swoim składzie różne wyciągi roślinne warto nakładać głównie na skórę, podczas gdy resztę włosów można pielęgnować przy użyciu tanich olejów (oliwa, olej rzepakowy, olej słonecznikowy, olej ryżowy, olej sezamowy, olej lniany, olej z wiesiołka) dostępnych w dużych butlach, które niemal nigdy się nie kończą!

Oleje do olejowania włosów – praktyczne wskazówki

Istnieje lista olejów polecanych dla poszczególnych rodzajów włosów ze względu na ich porowatość (im bardziej zniszczone, puszące się włosy, tym wyższa porowatość), ale włosy lubią płatać figle, dlatego wciąż najlepsza jest zasada prób i błędów!

Włosy niskoporowate: olej kokosowy, olej rycynowy, masło kakaowe

Włosy średnioporowate: olej z awokado, olej migdałowy, oliwa

Włosy wysokoporowate: olej z wiesiołka, olej z pestek winogron, olej arganowy