retinol a trądzik różowaty

Retinol a trądzik różowaty – czy można go stosować?

Retinol to składnik aktywny, który jest coraz chętniej stosowany w pielęgnacji cery skłonnej do powstawania niedoskonałości. Sprawdza się doskonale w walce z trądzikiem i starzeniem się skóry. W tym artykule znajdziecie odpowiedzi na poniższe pytania:

  • czy stosowanie retinolu przy trądziku różowatym jest korzystne dla skóry?
  • retinol a trądzik różowaty – czy to bezpieczne?
  • jakie są zagrożenia związane ze stosowaniem retinolu w pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym?

Retinol a trądzik różowaty – dlaczego warto używać kosmetyków z retinolem?

Pielęgnacja cery trądzikowej rządzi się swoimi prawami. Oczyszczanie (najlepiej dwuetapowe: olejek myjący plus łagodny żel do twarzy), tonizowanie i nawilżanie to za mało. Jeśli zależy Wam na skutecznym leczeniu trądziku różowatego powinniście zaopatrzyć się także w dobrej jakości serum z retinolem. Dlaczego? Retinol jest jednym z najlepiej sprawdzających się, w walce z trądzikiem, składników aktywnych.

Trądzik różowaty – korzyści wynikające ze stosowania retinolu

  • zmniejszenie widoczności przebarwień
  • przyspieszenie regeneracji skóry
  • łagodzenie zaczerwienienia i stanów zapalnych
  • działanie peelingujące
  • pobudzenie odnowy komórkowej oraz spowalnianie procesu starzenia się skóry
  • poprawa konturu twarzy i jędrności cery
  • ograniczenie przetłuszczania się skóry

Retinol a trądzik różowaty – o zagrożeniach związanych z retinolem i tym jak ich uniknąć

Retinol stosowany zewnętrznie i pod kontrolą dermatologa zazwyczaj nie niesie za sobą wielu niebezpieczeństw. Jeżeli zdecydujecie się na wprowadzenie kosmetyków z retinolem na własną rękę musicie pamiętać o kilku prostych zasadach.

Retinol zwiększa wrażliwość na promieniowanie słoneczne! Podczas kuracji retinolem stosujcie kremy z wysokim filtrem (np. SPF 50), każdego dnia.

Witamina C w połączeniu z retinolem to kiepski pomysł. Co prawda nie skończycie z silnie podrażnioną skórą, ale nie osiągniecie także żadnych pozytywnych efektów. Witamina C i retinol osłabiają nawzajem swoje działanie. Rozwiązaniem tego problemu będzie stosowanie serum z witaminą C rano, a serum z retinolem na noc.

Nigdy nie łączcie retinolu z kuracjami kwasowymi. Unikajcie zwłaszcza kwasów AHA i BHA (mowa tu zwłaszcza o kwasach salicylowym, migdałowym, glikolowym i pirogronowym).

Łączenie kuracji wewnętrznej (np. leków zawierających izotrentoinę) i zewnętrzną (serum z retinolem, maści farmakologiczne) może doprowadzić do silnego podrażnienia skóry.

Stosowanie się do tych zasad sprawi, że retinol w sposób bezpieczny poprawi stan skóry z trądzikiem różowatym.