Mycie włosów to podstawowy zabieg higieniczny, jednak w zależności od indywidualnych potrzeb skóry głowy częstotliwość mycia włosów zmienia się. Niektórym szczęśliwcom w zupełności wystarcza użycie szamponu raz na kilka dni, lub nawet tydzień. Osoby mające tendencję do nadmiernego przetłuszczania niekiedy muszą robić to codziennie. Jeśli ciekawi Cię jak tak naprawdę działają szampony, od czego dokładnie zależy częstotliwość mycia włosów i co się stanie, gdy nie będziesz ich myć przez dłuższy czas, to poniższy artykuł z pewnością Cię zaciekawi. Miłej lektury.
Szampon do włosów – działanie jednego z najpopularniejszych kosmetyków
Głównym zadaniem szamponu jest oczywiście usunięcie z włosów wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń: nagromadzonego sebum, kurzu i pyłu. Zawarte w tych kosmetykach surfaktanty emulgują (emulgacja to proces polegający na łączeniu się dwóch niemieszalnych substancji) tłuszcz, a zawartość środków myjących takich jak np. popularnie stosowane SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate) pomaga skutecznie zmywać brud pozostawiając efekt przyjemnie czystej skóry oraz puszystych włosów.
W zależności od typu skóry i włosów wyróżniamy następujące rodzaje szamponów:
- do skóry delikatnej i wrażliwej, skłonnej do podrażnień
- do włosów farbowanych
- do włosów z łupieżem
- do włosów suchych
- do włosów przetłuszczających się
- do włosów normalnych
Od czego zależy częstotliwość mycia włosów?
Odpowiedź, która natychmiast narzuca się sama to: od rodzaju skóry. Najważniejszym krokiem jest szybkie ustalenie typu i wymagań Twojej skóry głowy.
Posiadacze skóry suchej rzadko borykają się z problemem obciążonych, posklejanych od łoju włosów. Mogą używać szamponu nawet raz w tygodniu, ponieważ częstsze stosowanie tego kosmetyku może wywołać u nich świąd, pieczenie, a nawet łuszczenie się skóry, które można łatwo pomylić z łupieżem. W takim przypadku warto stosować szampony z łagodnymi detergentami. Możesz zaopatrzyć się w dwa produkty, które będziesz stosować zamiennie. Jeden delikatny szampon do częstszego stosowania (szukaj w składzie np. Coco Glucoside, Lauryl Glucoside, Decyl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Ammonium Cocyl Isethionate), a drugi zawierający silniejsze detergenty używaj w momencie, gdy poczujesz, że Twoja skóra i włosy potrzebują już mocniejszego oczyszczenia.
Osoby obdarzone przez los skórą normalną to prawdziwi szczęśliwcy! Nie mają problemów z przetłuszczaniem, ani z nadmiernym przesuszeniem włosów, co niestety zdarza się w przypadku suchej skóry głowy. Jeśli masz skórę normalną w zupełności wystarczy Ci mycie włosów dwa razy w tygodniu. Nie musisz też aż tak mocno skupiać się na składach z tej prostej przyczyny, że zazwyczaj dobrze tolerujesz większość kosmetyków oczyszczających i pielęgnacyjnych.
Posiadacze skóry przetłuszczającej się to ten typ ludzi, którzy niestety zmuszeni są do częstego mycia włosów. Większość osób, narzekających na nadmierną produkcję sebum przez gruczoły łojowe, musi używać szamponu codziennie lub (przy pomyślnych wiatrach) co dwa dni. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, bacznie obserwuj stan swojej skóry. Silne wydzielanie sebum sprzyja powstawaniu łupieżu tłustego. Z czasem może się u Ciebie rozwinąć np. łojotokowe zapalenie skóry głowy, dlatego na wszelki wypadek warto co jakiś czas odwiedzać zaufanego dermatologa. W Twoim przypadku mogą okazać się koniecznością szampony apteczne zawierające dodatkowe składniki regulujące wydzielanie łoju, substancje przeciwgrzybicze i przeciwłupieżowe (siarczek selenu, pirytonian cynku, klotrimazol, ketokonazol, flutrimazol, bifonazol, mikonazol, climbazol, kwas undecylenowy, piroktolamina).
Co się stanie, gdy nie będziesz myć włosów przez dłuższy czas?
Tak jak było już wspomniane, częstotliwość mycia włosów to kwestia indywidualna. Jedna osoba już po dwóch-trzech dniach może uskarżać się na nieprzyjemny zapach skóry głowy, swędzenie i łupież. W przypadku kogoś, kto z natury posiada skórę suchą efekt posklejanych łojem pasm nastąpi dużo później np. po dwóch tygodniach. Jeśli z jakichś powodów nie będziesz mieć możliwości umycia głowy przez dłuższy czas, będziesz musiał liczyć się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Przygotuj się na podrażnienia skóry głowy, intensywny świąd, nieestetycznie postrączkowane i nadmiernie wypadające włosy.
Zostaw komentarz