Standardowe metody rozjaśniania włosów (chemiczne farby i utleniacze) są wyjątkowo szkodliwe dla kondycji pasm. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po naturalne sposoby na rozjaśnianie włosów. Pomocne okażą się produkty, które większość z Was posiada już w swojej kuchni. W poniższym artykule znajdziecie przydatne wskazówki, które znacznie ułatwią Wam naturalne rozjaśnianie włosów w zaciszu własnego domu. Tanio i skutecznie!
Lista produktów wspierających naturalne rozjaśnianie włosów:
- ocet jabłkowy
- miód (zwłaszcza akacjowy)
- sok z cytryny
- korzeń rzewienia (rabarbar)
- kwiatostan rumianku
- kwiaty nagietka
- jaśmin
- cynamon
- szyszki chmielu
- liść i kwiatostan lipy
Osoby, które uwielbiają kąpiele słoneczne podobny efekt mogą osiągnąć spryskując włosy wodą i wystawiając je na działanie słońca. Pamiętajcie jednak by nie przesadzić! W przeciwnym razie nabawicie się udaru słonecznego, który jest niezwykle groźny dla zdrowia i życia. Przesuszenie rozjaśnionych tą metodą włosów będzie wtedy dla Was najmniejszym zmartwieniem.
Moc natury – sok z cytryny w rozjaśnianiu włosów
Naturalne sposoby na rozjaśnianie włosów są metodami dużo bezpieczniejszymi zarówno dla struktury włosa, jak i skóry. Stosując produkty takie jak sok z cytryny unikniecie wielu potencjalnie uczulających oraz toksycznych składników. Oczywiście cytryna również może wywołać reakcję alergiczną, dlatego jak w przypadku każdego innego składnika, który nakładacie na swoją skórę, warto wykonać próbę uczuleniową na małym fragmencie skóry głowy.
Sok z cytryny stosowany w pielęgnacji regularnie ma szansę nieco rozjaśnić naturalny kolor włosów. Nie zaleca się tego typu eksperymentów w przypadku włosów wcześniej farbowanych za pomocą farb chemicznych. Możecie się bowiem niemiło rozczarować. Istnieje ryzyko, że sok z cytryny wejdzie w reakcję z barwnikami farby i skończycie z dziwnymi przebarwieniami.
Warto też zaznaczyć, że sok z cytryny nigdy nie zadziała tak intensywnie jak profesjonalny rozjaśniacz. Niestety, żadna w stu procentach naturalna oraz pozbawiona chemikaliów substancja nie zapewni Wam szybkiego rozjaśnienia pasm w krótkim czasie. Sok z cytryny w postaci maseczek może rozjaśnić włosy i dodać im ładnych refleksów, jednak nigdy nie zastąpi utleniacza.
Jak przygotować rozjaśniające mikstury DIY, które pomogą w naturalnym rozjaśnianiu włosów? Nic prostszego! Wystarczy wycisnąć sok z cytryny, dolać do niego tę samą ilość przegotowanej, lekko ciepłej wody i wykorzystać ten płyn do ostatniego płukania włosów. Cytryna trochę wysusza, dlatego w trakcie naturalnego rozjaśniania włosów zaleca się regularne nakładanie odżywek.
Nieco łagodniejsza dla włosów może być maseczka wykonana z żółtka, miodu i soku z cytryny. W wykonaniu jest równie prosta! Wystarczy wymieszać jedno żółtko, pół łyżeczki miodu akacjowego i łyżkę soku z cytryny. Nałożyć na całą długość włosów, dokładnie wmasować, nałożyć plastikowy czepek, pozostawić na 15-20 minut (za pierwszym razem warto skrócić ten czas do 5 minut by sprawdzić jak reagują włosy i skóra głowy), a następnie zmyć letnią wodą (by nie doprowadzić do ścięcia się żółtka), rozczesać włosy i stylizować tak jak zawsze. Ten naturalny sposób na rozjaśnienie włosów jest dużo łagodniejszy i sprawdzi się przede wszystkim na włosach bardzo suchych i zniszczonych.
Naturalne zioła w rozjaśnianiu włosów: rumianek, nagietek, lipa, rzewień, jaśmin i chmiel
Zioła od wieków wykorzystywane są w leczeniu oraz pielęgnacji skóry i włosów. Naturalne rozjaśnianie włosów za pomocą ziół wymaga odrobiny cierpliwości, ale w przeciwieństwie do szkodliwych kosmetyków drogeryjnych ma szansę widocznie wzmocnić cebulki włosów, zwalczyć łupież, dodać włosom objętości, nadać zdrowego połysku, a także stymulować porost nowych włosków! Choćby dlatego warto spróbować domowych maseczek i płukanek. Najlepiej sprawdzają się świeżo zebrane zioła. Jeżeli nie macie takiej możliwości, brakuje Wam czasu, lub najzwyczajniej w świecie się na tym nie znacie, zawsze możecie zakupić zioła w sprawdzonym sklepie zielarskim.
W zależności od preferencji (zapach w końcu ma spore znaczenie!) możecie wykorzystać rumianek, nagietek. rzewień, chmiel, jaśmin lub lipę. Każde z tych ziół jest w stanie pomóc Wam w lekkim i naturalnym rozjaśnieniu włosów. Delikatne części roślin takie jak liść lub kwiatostan (np. rumianek, lipa, nagietek) wystarczy zalać wrzątkiem, przykryć spodeczkiem i pozwolić naparowi nabrać odpowiedniej mocy. Twarde części takie jak korzenie i kłącza (np. rzewień) wymagać będą większego nakładu pracy. Należy je doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować jeszcze przez kilka minut, tak by ich lecznicze i rozjaśniające właściwości zdołały przeniknąć do płynu.
Gotową, lekko ciepłą esencję stosujcie jako płukankę na włosy. Tak jak wszystkie tego typu domowe preparaty, stosujemy ją przy ostatnim spłukiwaniu włosów. Tylko wtedy będzie miał możliwość zadziałać skutecznie.
Ocet jabłkowy, cynamon i miód akacjowy – naturalne składniki rozjaśniające i odżywiające włosy
Cynamon
Pasta cynamonowa ma działanie rozjaśniające, jednak przy jej stosowaniu należy zachować ostrożność. Nakładajcie ją tylko na włosy, omijajcie skórę głowy. Inaczej możecie doznać poparzenia. Łyżkę cynamonu zmieszajcie z niewielką ilością wody, tak by powstała konsystencja gęstej pasty, która utrzyma się na włosach. Po kilku godzinach spłukajcie specyfik z włosów i koniecznie nałóżcie nawilżającą maskę, bądź odżywkę.
Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy sprawdza się najlepiej jako składnik płukanek do włosów. Wystarczy dodać łyżkę octu na około litr przegotowanej wody. Włosy dodatkowo nabiorą pięknego blasku i objętości.
Miód akacjowy
Ze względu na swoje silne właściwości nawilżające i lepką konsystencję najlepiej stosować go w formie maseczek do spłukiwania. Można wzbogacić nim sklepową odżywkę lub pomieszać z żółtkiem i sokiem z cytryny.
Jak naturalnie rozjaśnić włosy farbowane?
Rozjaśnienie włosów farbowanych chemicznie jest dosyć ryzykowne. Jednym z najbezpieczniejszych sposobów jest wykorzystywanie miodu akacjowego. Pamiętajcie, że powinniście unikać soku z cytryny! Efekt rozjaśnienia za pomocą miodu będzie subtelny, ale wciąż zauważalny.
Zostaw komentarz