Właściciele kotów mogą zaobserwować niekiedy czarną wydzielinę w okolicy nozdrzy zwierzęcia. Szczególnie łatwo ją zauważyć, gdy mruczek posiada jasny różowy nosek. Czy jest to powód do niepokoju?
Czym jest ciemna wydzielina w kocim nosie?
Chociaż ciemna maź lub grudki mogą wyglądać niepokojąco, zazwyczaj są one zupełnie niegroźne. W większości przypadków są to po prostu kocie smarki i baby. Śluz w nosie w umiarkowanej ilości jest objawem prawidłowo działającego układu oddechowego, a jego zadaniem jest nawilżenie błony śluzowej. Ciemny kolor związany jest z naturalną pigmentacją zwierzęcia. Ciemniejsza barwa może wiązać się również z wdychaniem kurzu z podłogi, kuwety lub rzadziej sprzątanych kątów, gdzie lubią chować się mali drapieżcy.
Jeżeli wydzielina występuje w dużej ilości, warto udać się do lekarza weterynarii, ponieważ może to oznaczać problemy zdrowotne. Katar u kota, podobnie jak u ludzi, może oznaczać infekcję. Właściwa opieka nierzadko jest niezbędna dla przywrócenia zdrowia pupilowi.
Dodatkowo, podczas czyszczenia kociego nosa dobrze jest zwrócić uwagę na barwę zanieczyszczenia. Na waciku może ujawnić się rzeczywisty kolor np. czerwony, który oznaczałby obecność krwi w nosie kota. To objaw, który wymaga diagnostyki.
Czym wyczyścić koci nos?
Koci nosek możesz delikatnie przetrzeć zwilżonym bawełnianym wacikiem. Jeżeli w nosie znajdują się zaschnięte grudki, możesz zaprosić wcześniej swojego kota do wilgotnej łazienki (np. podczas brania prysznica) lub włączyć w jego pobliżu nawilżacz powietrza. Czyszczenie noska u tak przygotowanego kota powinno być łatwiejsze.
Zostaw komentarz