czy bukszpan jest trujący dla kota

Czy bukszpan jest trujący dla kota?

Koty są wspaniałymi zwierzętami. Jednak często bywają bardzo ciekawskie i wszędobylskie. Zwykle ich wrodzona wnikliwość jest urocza, czasem jednak może przysporzyć wielu problemów. Jednym z kłopotów, które może spowodować Twój kociak jest podgryzanie niebezpiecznych dla niego roślin (np. bukszpanu).Bukszpan – czym się charakteryzuje?

Bukszpan to wiecznie zielony krzew lub niewielkie drzewo, które jest popularnym elementem ozdobnym w ogrodach i parkach. Rośnie wolno i osiąga zwykle od 1 do 6 metrów wysokości. Charakteryzuje się gęstym ulistnieniem i możliwością kształtowania w różne formy, takie jak kule, stożki czy fantazyjne figury.

Bukszpany często wykorzystywane są jako elementy dekoracyjne ogrodów i domów. Ich popularność znacznie wzrasta w okresie Wielkanocny. Wówczas stają się one ważnymi elementami ozdabiającymi koszyczki wielkanocne (jako roślina wiecznie zielona, symbolizuje wiarę w życie wieczne i nadzieję na odrodzenie).

Czy bukszpan jest trujący dla kotów?

Niestety bukszpan należy do grupy roślin, które są wyjątkowo niebezpieczne dla Twojego mruczka. Roślina ta zawiera alkaloidy (takie jak buksyna i buksochrom), które są związkami chemicznymi wyjątkowo niebezpiecznymi dla kotów. Szczególnie toksyczną częścią rośliny są jej liście, czyli najbardziej dostępna dla kotów część.

Co ciekawe, kontakt skórny z bukszpanem nie jest dla kotów niebezpieczny. Problemy pojawiają się dopiero wtedy, gdy Twój zwierzak go spożyje. Nie musisz się więc powstrzymywać przed włożeniem gałązki bukszpanu do wielkanocnego koszyka (pamiętaj jednak o tym, aby kontrolować czy kot nie próbuje skosztować rośliny).

Aby chronić kota przed zatruciem najlepiej unikać hodowli bukszpanu zarówno w domu jak i w ogrodzie (szczególnie jeśli Twój kot jest kotem wychodzącym), a w okresie wielkanocnym kontrolować kota, lub postawić koszyczek z tą rośliną poza jego zasięgiem.Objawy zatrucia bukszpanem u kota

Jak już zapewne wiesz – bukszpan jest trujący dla kotów. W przypadku spożycia go przez Twojego pupila ważna jest szybka reakcja. Znajomość objawów zatrucia często pomaga w zidentyfikowaniu przyczyny złego samopoczucia u Twojego pupila.
Do najczęstszych objawów zatrucia bukszpanem należą:

  • wymioty
  • biegunka
  • zaburzenia rytmu serca
  • drgawki
  • apatia
  • brak apetytu
  • nadmierne pragnienie
  • ślinotok
  • zaburzenia oddychania
  • Oczywiście należy pamiętać, że rodzaj objawów, ich częstotliwość i czas wystąpienia uzależnione są od tego jaką ilość toksyny spożył Twój mruczek.Jak reagować w przypadku spożycia?

Jeśli wiesz, że Twój kot podgryzł trochę bukszpanu i pojawiają się u niego pierwsze objawy zatrucia bukszpanem (takie jak biegunka czy wymioty), niezwłocznie udaj się do najbliższego weterynarza. Możesz również spróbować samodzielnie wywołać wymioty u swojego pupila. Jednak nawet jeśli Ci się to uda – podczas zatrucia wizyta u lekarza weterynarii jest bardzo wskazana. W przypadku zatruć różnymi toksynami duże znaczenie ma czas reakcji. Leczenie zależy od stopnia zatrucia i objawów, a może obejmować płukanie żołądka, podanie węgla aktywowanego lub innych leków, które pomagają w usuwaniu toksyn z organizmu.