czy żonkile są trujące dla kota

Czy żonkile są trujące dla kota?

Wraz z nadejściem wiosny w ogrodach i w domach zaczynają pojawiać się kwiaty charakterystyczne dla tej pory roku. Zaczynamy otaczać się krokusami, tulipanami, hiacyntami lub żonkilami. Czasem, zachwyceni pięknem kwiatów zapominamy o tym, że niektóre z nich mogą okazać się szczególnie niebezpieczne dla naszych pupili. Żonkile są jednymi z popularniejszych wiosennych kwiatów. Są one swego rodzaju wizytówką wiosny. Ich kolor kojarzy się ze słońcem i piękną pogodą. Niestety, właściciele kotów muszą na nie uważać.Dlaczego koty gryzą rośliny?

Koty za pomocą traw czy roślin oczyszczają swój przewód pokarmowy. Dzięki zawartemu w roślinach błonnikowi są one w stanie wyrzucać z siebie kłaczki i inne rzeczy, których po prostu nie trawią. Zamiłowanie do obgryzania roślin nie dotyczy oczywiście wszystkich kotów. Nasze pupile obgryzają kwiaty także z nudy lub z ciekawości. Jeśli wiesz, że Twój pupil interesuje się roślinami – wybieraj kwiaty, które są bezpieczne dla kota. Żonkile do nich nie należą – są one silnie trujące dla mruczków.

Dlaczego żonkile są trujące dla kota?

Większość znanych i podziwianych przez nas kwiatów, mimo swoich pięknych kolorów i zapachów posiada różne substancje toksyczne, które mają na celu chronić roślinę przed ewentualnymi zagrożeniami ze strony szkodników. Z reguły są to alkaloidy.
W przypadku żonkili również znajdziemy u nich toksyczną substancję z grupy alkaloidów, a dokładnie jest to likoryna. To właśnie likoryna stwarza zagrożenie w przypadku, kiedy żonkil zostanie zjedzony przez kota. Najbardziej trująca dla zwierzaka jest cebulka rośliny, jednak już zjedzenie kawałka liścia może spowodować złe samopoczucie kota.Objawy zatrucia żonkilami u kotów

Do najczęstszych objawów zatrucia żonkilami należą: zmęczenie, problemy z układem pokarmowym, wymioty, biegunki lub zaparcia, odwodnienie, kłopoty z oddychaniem, drgawki, świąd, zaburzenia rytmu serca oraz kłopoty z krążeniem.
W przypadku podejrzenia, że nasz kot mógł zjeść żonkila lub inną roślinę, która mogła mu zaszkodzić, należy niezwłocznie udać się ze zwierzakiem do weterynarza, gdyż zatrucie może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu naszego pupila.